Return to Our School

Governors

Information 2021/22

Name Category Term of office Responsibility/ Committee Business/
Relevant Interests
FGB meetings attendance 2020/21
Mrs Diana Arnold
(Chair)
LEA Oct 2020-2024
  • Chair person
  • Safer recruitment
  • Performance Management
  • Extended Care
  • School Improvement Priority 2
 

 

3/3

 

  • Co-Vice Chair vacancy
Mrs Laura Dorrill Co-opted July 2017-2021
  • Co-Vice Chair
  • Inclusion
  • Performance Management
3/3
Mrs Sharon Mullan Parent Sept 2019-2023
  • Safeguarding
  • Child Protection
3/3
Mrs Caroline Lewis Co-opted Sept 2021-2025
  • Website
New Sept 2021
Ms Danielle Tucker Co-opted Sept 2021-2025
  • Business Management
New Sept 2021
Mrs Sue Dymoke Co-opted Jan 2019-2023
  • Business Management
3/3
Mrs Rebecca Smith Staff governor Sept 2019-2023
  • Planning
  • Specific Areas of Learning
  • EYPP
2/3
Mrs Abbi Whitehead Associate

Teacher

Oct 2020-2024
  • Inclusion
  • Mental Health
  • Prime Areas of Learning
  • Enrichment
3/3
Mrs Kelly Nichol Headteacher April 2021-2025  

 

1/1
Ms Kayleigh Kingsland Clerk
Previous Governors
Andrew Green 3/3
Kate French 2/2
Jane Millet 2/2
Helena Ford 2/2
Nick Howell 2/2
  • There are 6 full governing body meetings each year
  • Governors review policies on a rolling programme
  • There is at least one full governor training session a year
  • Governors visit the nursery once a term as a whole Board and then arrange visits dependent on their linked responsibility